Stavební bytové družstvo
v Hranicích
v Hranicích
28. října 565
753 01 Hranice
IČ: 00053252
581 602 770
Správa bytových domů při mimořádné situaci - COVID-19
- Dezinfekce společných prostor. Dosud jsme nezaznamenali, že by byla bytovým korporacím (BD/SVJ), či jejich statutárním orgánům, uložena plošně povinnost k dezinfekci společných částí bytových domů a žádný podobný pokyn dosud nebyl vydán ani ve formě doporučení. Provedení dezinfekce je tedy na uvážení jednotlivých domů. Rozhodně je namístě dizinfekce v domech, v nichž byla u některého z bydlících prokázána nákaza (pokud se o této skutečnosti zástupce BD/SVJ dozví). I když v případě prokázané nákazy v domě není správcům domů provedení dezinfekce uloženo žádným právním předpisem. Stát tak ponechává především na jednotlivcích povinnost chránit sám sebe a ostatní. Za dané situace, kdy je zastavení nákazy prioritou ČR, může BD/SVJ přistoupit k dezinfekci společných prostor nad rámec plánované údržby domu, a to včetně nákupu dezinfekčních prostředků nad limit určený pro pořizování movitého majetku, jako k činnosti, která je neodkladná v boji proti šíření nákazy a může být tedy považována svého druhu za havarijní situaci. O havarijních situacích nemusí shromáždění vlastníků nebo členská schůze rozhodovat předem. Rozhodne o ní statutární orgán.
- Provádění stavebních prací na/ve společných prostorách. Provádění stavebních prací, a to i uvnitř bytových domů, není současnými mimořádnými opatřeními dotčeno. Jedná se o povolený výkon zaměstnání/podnikatelské činnosti. Pro pracovníky stavebních firem přito platí, že i oni musí mít s účinností od 19.3.2020, po celou dobu provádění prací, zakrytá ústa a nos ochranným prostředkem. Tam, kde je to možné, přistupuje se v některých domech k odložení stavebních prací na pozdější dobu. Žádná obecná povinnost přerušit stavební práce v domě však z žádného právního předpisu nevyplývá.
- Provádění revizí v domech. Pokud nebylo možné provést revizi v domě, z důvodu nouzového stavu/zákazu vycházení/karantény, jde o zásah "vyšší moci" a z toho důvodu by za neprovedení revize po dobu trvání mimořádných opatření neměly být ze strany příslušných orgánů a institucí ukládány pokuty. Revizi je třeba provést po skončení mimořádných opatření, jakmile to bude možné. Jestliže nelze revizi v daném období provést, avšak je podezření na závadu, která by mohla způsobit požár/výbuch, je nutno takovou situaci vyhodnotit jako havarijní stav. V tom případě by měli uživatelé bytů i při mimořádných opatřeních byty zpřístupnit. Přitom je nutno zabránit riziku nákazy použitím ochranných pomůcek (rouška/respirátor ze strany uživatelů bytů a revizních techniků, ochranné rukavice, brýle apod.), hygienických opatření (předchozí a následná dezinfekce) a za dodržení minimálního odstupu. Při volbě bezpečnostních opatření je třeba předpokládat nákazu ve všech bytech. Pokud je uživatel bytu v karanténě, má přijímat návštěvy jen v nezbytných případech (čož jsou i havarijní situace týkající se rozvodů plynu/vody/elektřiny). Pokud nebude za havarijního stavu možné zajistit dostatečná bezpečností opatření a byt zpřístupnit, bude nutno v krajním případě přistoupit k odpojení daného rozvodu/zařízení.
- Lhůta pro doručení vyúčtování. Lhůta pro vyúčtování skutečné výše nákladů a záloh za služby příjemcům služeb do 30.4.2020 zůstává nedotčena.
- Informace o nakažených osobách/osobách v karenténě. Správce domu, BD ani SVJ nemá nárok na to, aby mu bylo sdělováno, zda se v bytovém domě vyskytují osoby, u nichž byla prokázána nákaza nebo které jsou v karanténě. Tyto informace se tedy oficiálně nemohou dozvědět ani sousedé nakaženého (vlastníci ani členové BD). Nárok na tyto informace nemají ani starostové jednotlivých obcí. Státní orgány poskytují data veřejně pouze pokud jde o celkové počty v rámci krajů, event. okresů. V ČR se však zatím musíme smířit s tím, že informace o zdravotním stavu konkrétních obyvatel i v době pandemie nejsou informacemi veřejnými a nelze je v rámci bytového domu shromažďovat.